Parasetamol nedir?

Parasetamol, gripin, aspirin gibi ağrı kesici ve ateş düşürücü etkiye sahip bir ilaç etken maddesidirparasetamol

Parasetamol hangi durumlarda kullanılır?

1- Baş ağrısı,

2- Ateş,

3- Adet sancıları,

4- Diş ağrısı,

5- Soğuk algınlığı,

6- Orta kulak ağrıları,

7- Sinüzit,

8- Kas ağrısı,

9- Eklem iltihabı,

10- Sırt ağrısı,

11- Bel ağırısı, vb. gibi durumlarda kullanılabilir. Farklı durumlardadad kullanılabilmektedir.

Parasetamol nasıl kullanılmalıdır?

Yetişkinler için 1 defalık maksimum doz 1 gram (1000 mg); 1 günlük maksimum doz 4 gram (4000 mg)’dır.

Çocuklardaki kullanım dozu ise, kilogram başına 10-15 mg’dir. Çocuklarda tedavi 10 günden fazla sürmemelidir.

Tablet ya da draje formundaki Parasetamol’u bir bardak dolusu suyla birlikte alınız. Parasetamol’u yemeklerle birlikte veya yemeklerden ayrı olarak alabilirsiniz.

Parasetamol’u ağrılı durumlarda 10 günden fazla, çocuklarda 5 günden fazla, ateşli hallerde 3 günden fazla kullanmayınız.

Parasetamol'un yan etkileri nelerdir?

1- Kurdeşen,

2- Solunum zorluğu,

3- Yüzde şişme,

4- Dudaklarda şişme,

5- Dilde şişme veya kabarma,

6- Karaciğerde hasar oluşumu,

7- Kanama problemleri,

8- Deride püriritik makulopapüler döküntüler,

9- Ürtiker,

10- Methemoglobinemi gibi yan etkiler görülebilmektedir.

Yukarıdaki yan etkilerden birini kendinizide görüyorsanız hemen ilacın alımını durdurup doktorunuza başvurunuz.

Kimler Parasetamol kullanmamalıdırlar?

1- Parasetamol'e aşırı duyarlılığı olanlar,

2- Alkol bağımlıları,

3- viral hepatit olanlar,

4- Karaciğer hastalığı olanlar,

5- Ağır böbrek fonksiyon bozukluğu olanlar kesinlikle kullanmamalıdırlar.

Herhangi bir ilaç kullananlarda doktora başvurmalıdırlar.

Parasetamol zehirlenmesi nedir?

Parasetamol çocuklarda 150 mg/kg ve üzeri alındığında toksik etki gösterir yani parasetamol zehirlenmesi ortaya çıkar. Sık olarak rastlanmasının nedeni pek çok preparat içinde kombinasyon ha-linde bulunmasıdır.

Parasetamol zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

Klinik seyir genellikle orta şiddetli seyreder ve ilk 48 saatte hiçbir bulgu olamayabilir. Nadiren prepuber-tal çocuklarda ölüm vakaları bildirilmiştir. 12 yaşında veya daha üzerinde olan çocuklar erişkinler gibi metabolize ederler.

Bulantı ve kusma ilk görülen belirtidir. 24-48 saat içinde karaciğer enzimlerinde hafif yükselme 2-3 gün sonra sağ kadran ağrısı hepatomegali sarılık ve kanama gelişebilir. İlacı plazma konsantrasyonu ilk 4 saat içinde 250 mg/litre 12 saat içinde 50 mg/litre'den ve protrombin zamanı 22 saniyeden uzun ise prognoz kötüdür.

Parasetamol zehirlenmesinin tedavisi nasıldır?

Kusturmak, gastrik lavaj ve aktif kömür uygulamaları etkili olur. Ama eğer 150 mg/kg üzerinde alım varsa asetilsistein tedavisi gereklidir.